Jdi na obsah Jdi na menu
 


Policie věděla, že Pitr tuneluje Setuzu a mlčela

17. 1. 2012

 Policie už v roce 2004 věděla, že skupina kolem později zavražděného podnikatele Františka Mrázka a uprchlého podnikatele Tomáše Pitra tuneluje potravinářský koncern Setuza, ale nic s tím nedělala. S odvoláním na policejní spis nazvaný Olej o tom informuje deník Mladá fronta Dnes.

Policisté tehdy zjistili i kontakty mezi Pitrem a pozdějším ministrem dopravy Alešem Řebíčkem (ODS). Řebíček to vysvětluje obchodním vztahem firem, které oba zastupovali. Mrázka ale neznal a nikdy se s ním nesetkal, tvrdí dnes Řebíček.

Deník MfD s odvoláním na spis píše, že úřady už v roce 2004 věděly, kdo ze státní správy pro skupinu kolem Mrázka a Pitra dělá, koho chtějí korumpovat či jaké další podvody chystají. 
Tým, který spis zpracovával, byl ale po roce rozpuštěn a spis uložen do archivu. Údajně to bylo buď kvůli snaze chránit Mrázkovy kontakty v politice, nebo šlo o neschopnost policistů, kteří na spise pracovali. List uvádí, že se to stalo za ministra vnitra Stanislava Grosse (ČSSD), který ale pochybnosti odmítá. "Dokud jsem měl sílu, tak vyšetřovatelé na kauze pracovali," řekl.

Tunelování Setuzy Pitrovou skupinou prý začalo už v roce 2002 - za tři měsíce vytáhli ze Setuzy za podezřelých okolností přes 40 milionů korun, které šly na účet Pivovaru Eggenberg, jehož spolumajitelem byl Mrázek. Jeho přítel pak 24 milionů z účtu pivovaru vybral. Další částku, 15,7 milionu korun, převedli z pivovaru na konta společnosti, která patřila Pitrovi. Protikorupční policie už v roce 2004 upozornila, že se touto věcí, v níž mohlo jít o praní peněz, nikdo nezabýval. Podle policie vyvedli Mrázek a Pitr ze Setuzy zhruba jednu miliardu korun.

Řebíčkovy kontakty

Policejní spis Olej zmiňuje i kontakty Pitra s tehdy ještě nepříliš známým regionálním politikem ODS a šéfem stavební firmy Viamont Alešem Řebíčkem, který se později stal ministrem dopravy. Ve spisu je napsáno, že "Řebíček je osoba, která skupině Pitr-Mrázek zabezpečovala v ´ústeckém regionu kontakty na regionální politiky".

Řebíček vysvětluje kontakty s Pitrem vztahy Viamontu a Setuzy. Uvedl, že firma Viamont zajišťovala provozování a údržbu dráhy a drážní dopravy v Setuze. "Jak se ale Setuza dostávala do problémů, vznikl poměrně velký dluh Setuzy Viamontu a její management nás odkázal na svého poradce Pitra," uvedl Řebíček. S Pitrem mluvil asi dvakrát, protože ho tím jeho společníci pověřili. Podle Řebíčka šlo o čistě obchodní vztah dvou firem. "Žádné jiné záležitosti ani vztahy jsem s Pitrem neměl," dodal s tím, že Mrázka neznal a nikdy se s ním nesetkal.

Policie při vyhodnocování spisu Olej údajně uvedla Řebíčkův případ jako modelový příklad toho, jak si organizovaný zločin postupně prošlapával cestičku do politiky a snažil se mít vliv na všechny rozhodující strany ve státě. Policie například věděla, že Řebíček měl úzké vztahy s tehdejším ústeckým hejtmanem Jiřím Šulcem (ODS) i jeho náměstkem Jaroslavem Foldynou (ČSSD).

Mrázka, o němž média píší jako o někdejším vládci podsvětí, zastřelil dosud neznámý pachatel v lednu 2006. Pitr byl spolu s dalšími muži odsouzen za daňové delikty k pětiletému trestu, do vězení však nenastoupil. Již více než rok a půl se před českou justicí skrývá zřejmě ve Švýcarsku.

zdroj: Týden.cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář