Jdi na obsah Jdi na menu
 


Miroslav Rus - vzažda L. Krejčíře a M. Kříže

rus.jpg
 


Na první pohled celkem nenápadný starší pán, který se snadno ztratí v davu. Podíváte se mu do očí a hádáte, co může být zač. Odhady mohou být různé, ale skutečnost je taková, že se díváte do očí vraha. Již v roce 1975 putoval Miroslav Rus do vězení - od soudu odešel s trestem odnětí svobody na 25 let. Na svobodu se však dostal podstatně dříve, a to díky prezidentské amnestii v roce 1990. Vrátil se na svobodu polepšený muž, který litoval svého hrůzného činu? Jsou obvinění, kterých se v posledních letech dočkal, pouze dílem náhody? Má opravdu tento bodyguard nepsaného krále podsvětí Vlastimila Spěváka tolik smůly, že se ocitá ve špatný čas na špatném místě? Posuďte sami.
 
Zmizení Lamberta Krejčíře

lam.jpg
Psal se 15. říjen roku 2002, když se otec Radovana Krejčíře, který byl toho času ve vazbě, beze stopy ztratil cestou z domova do své Těšínské tiskárny. Nikdo nic neviděl, nikdo nic neslyšel a po Lambertu Krejčířovi jakoby se slehla zem. Rodina, policie, soukromí detektivové, senzibilové i přátelé se pustili do pátrání - marně. Každému bylo jasné, že jeho zmizení musí souviset s podnikatelskými aktivitami syna Radovana, který si za dobu svého působení nadělal pořádný zástup nepřátel. I tato skutečnost velmi podstatně komplikovala vyšetřování. Několik střípků policie přeci jen posbírala a začala je skládat dohromady.
Zjistilo se, že Miroslav Rus navštívil Lamberta Krejčíře pouze několik dní před jeho zmizením. Z jeho návštěvy dle slov Krejčířovy manželky rozhodně žádnou radost neměl. Byl tak naštvaný, že měla strach, aby z toho nevnikla nějaká zdravotní komplikace a připustila, že Miroslav Rus jejího manžela mohl vydírat.
Policie měla první stopu a ve vyšetřování se stal Miroslav Rus podezřelým číslo jedna. Bylo nutné prověřit, kde se v den zmizení Lamberta Krejčíře nacházel, k čemuž posloužila lokalizace signálu z Rusova mobilního telefonu. Vše do sebe začalo zapadat - Rus byl skutečně toho kritického dne v Českém Těšíně. Policie dostala informaci, že měl být L. Krejčíř unesen tmavým cadilacem. Právě takovým, se kterým jezdil shodou okolností Miroslav Rus. Co čert nechtěl, když ho chtěla policie důkladně prohlédnout, aby případně zajistila stopy, které by následně mohly vést k usvědčení pachatele, zjistilo se, že byl pouze pár dní po únosu Krejčíře Rusův cadilac odcizen.
14. Listopadu 2006 policie pozatýkala několik mužů, které podezírala z Krejčířova zmizení. Byli jimi Vladimír Milý, Martin Ondro, Jan Vicián, Vlastimil Spěvák, Jaroslav Starka a nechyběl ani Miroslav Rus.
Následující den byli spolu s obchodním partnerem Radovana Krejčíře (Tarek Bechara) obviněni z trestných činů zbavení osobní svobody a loupeže. Poté putovali do vazby. Všichni byli nakonec propuštěni na svobodu kvůli nedostatku důkazů.
V následujících letech dění kolem této kauzy pokračovalo. Policie obvinila Starkova advokáta Julia Kramariče z vydírání Radovana Krejčíře při návštěvě JAR. Radovan Krejčíř nabyl přesvědčení, že za zmizením jeho otce stojí právě skupinka osob okolo Starky a Spěváka (vč. Miroslava Ruse).
28. Dubna 2011 soud definitivně zastavil trestní stíhání podezřelých osob. Tělo Lamberta Krejčíře se dosud nenašlo.
 

Zmizení Miroslava Kříže - další případ jako přes kopírák

kriz.jpg
Byl 22. květen roku 2010, když pořádal Kříž v centru Prahy akci pro své přátele, ze které potřeboval nutně odejít. Partnerce a kamarádovi sdělil, že se do hodiny vrátí. To bylo naposledy, kdy byl Miroslav Kříž spatřen. Stejně jako po Lambertu Krejčířovi se po něm slehla zem. Policie došla k závěru, že byl Kříž unesen a následně usmrcen. Vyšetřování mělo podobný průběh jako v případě zmizení Lamberta Krejčíře. Hlasitě se hovořilo i o podobné skupince lidí, která by mohla mít Křížův únos na svědomí. Jeden z jejích členů nakonec skutečně stanul před soudem. Byl jím Miroslav Rus.
SIM karta, z níž Kříže někdo kontaktoval, aby ho vylákal z baru a následně unesl, byla zakoupena v roce 2008 spolu se dvěma mobilními telefony. Ty však nikdy nebyly aktivní. Tak to zůstalo až do Křížova zmizení. V té době je totiž začal používat Miroslav Rus se svou o 27 let mladší přítelkyní, kteří si shodou okolností pronajali byt v rezidenci, kde pobýval i Miroslav Kříž. Rus se ve společných prostorech pohyboval v paruce a snažil se působit nenápadně. I automobil raději poslal vypůjčit svou přítelkyni. Není pochyb o tom, že Rus Kříže sledoval. SIM karta, z níž bylo Křížovi voláno, Rusova sledovací akce, skutečnost, že byl v roce 1975 odsouzen za vraždu, ani nedávné podezření ze zmizení Lamberta Krejčíře s podobným scénářem nestačilo k tomu, aby byl Miroslav Rus odsouzen.
Rus trvá na tom, že se v rezidenci scházel se svou milenkou, paruku nosil kvůli mladistvějšímu vzhledu, Kříže vůbec neznal a že v době, kdy zmizel, byl doma. Přestože signál z mobilního telefonu a další fakta říkají něco jiného, nepodařil se utvořit ucelený řetězec důkazů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář