Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdo byl František Mrázek

17. 1. 2012

 František Mrázek (1. února 1958 – 25. ledna 2006, Praha) byl český kontroverzní podnikatel. Z řadového veksláka se stal jedním z vedoucích figur českého podsvětí. Byl vyučený lakýrník, jež si zařídil invalidní důchod a již před rokem 1989 měl výborné kontakty na policisty a politiky. Díky podvodům s realitami se jemu a jeho společníkům po roce 1989 podařilo vylákat z bank stamiliony korun. Mrázek sám své jmění odhadoval na miliardy korun. Byl podezříván policií, že si objednal několik vražd. V roce 2006 byl zavražděn nájemným vrahem.

Mrázek je považován za mozek finanční skupiny, která kontroluje potravinářský kolos Setuza olejářskou společnost Český olej. Podnikal spolu s Tomášem Pitrem, Miroslavem Provodem, kteří byli nepravomocně odsouzeni za daňové podvody. On sám nebyl po roce 1989 obžalován a souzen za hospodářské delikty nebo za násilnou trestnou činnost. Sám o sobě řekl, že kontroluje majetek ve výši několika miliard. Díky tomu měl svým způsobem vliv i na politiku. Chlubil se tím, že „má telefony na sedmnáct poslanců z různých stran a na šest senátorů, s nimiž si i tyká. Dobré vztahy udržoval s někdejším ministrem financí Ivo Svobodou, Josefem Hojdarem či s vlivným poslancem ČSSD

Poprvé se ho někdo pokusil zavraždit už v roce 2002. Od té doby jezdil v opancéřovaném voze. Zastřelen byl pravděpodobně nájemným vrahem ve středu 25. ledna 2006 na parkovišti před sídlem své společnosti v budově Nové Dvory v Durychově ulici v pražské čtvrti Lhotka. Podle policie se jednalo o čin profesionála. K vraždě byla použita odstřelovačská puška a speciálně upravený náboj (způsobující větší zranění při zásahu). Vražda byla provedena jedinou ranou směřující přímo na srdce. Jeho smrt nebyla objasněna a policie na konci prosince 2006 vyšetřování odložila. Bývalý ředitel Útvaru pro boj s organizovaným zločinem Jan Kubice tvrdí, že Mrázek byl zastřelen kvůli zákulisním tahanicím o ústecký podnik Setuza.

 

Náhledy fotografií ze složky František Mrázek

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář