Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzpoura v českých věznicích! Organizoval to Berdychův gang?

17. 1. 2012

17. října 2011 INT,Blesk

V několika českých věznicích se chystala největší vzpoura a útěk vězňů v novodobé historii Česka. Za přípravami údajně stál Berdychův gang. Vězeňská služba vzpouru překazila. V pražské pankrácké věznici, kde se část nepokojů chystala, našla desítky zbraní - bodných, sečných a dokonce i palných.

Odhalení připravované vzpoury potvrdil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. „Ano, měl jsem informace od svých podřízených. Dostal jsem je počátkem minulého týdne,“ řekl televizi Prima Pospíšil.
Vzpoura měla v pankrácké věznici vypuknout začátkem října. Skupina chtěla ovládnout budovu za čtyři minuty. Plánovali útok na velín vězení, aby se informace o vzpouře nedostaly ven, a také na zbrojnici. Tam chtěli získat zbraně dozorců – pistole, brokovnice i samopaly.
„Nepokoje byly zachyceny v počátku přípravy. Našly se jen zbraně, které si vězni vyrobili ve věznici. Nedostaly se tam zvenčí,“ dodal ministr spravedlnosti. Podle televize stojí za vzpourou Berdychův gang. „Tuto informaci nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit,“ řekla Primě mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová.

Co je to Berdychův gang?

Berdychův gang byla organizovaná zločinecká skupina kolem Davida Berdycha. Proslula hlavně napojením na elitní detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat. Gang se zhruba od poloviny 90. let minulého století do roku 2004 zaměřoval na velká loupežná přepadení, vydírání i vraždy.
Policie, zejména díky detektivům Tomáši Gregorovi a Heleně Kahnové, nakonec skupinu rozprášila. V souvislosti s činností gangu bylo obžalováno či obviněno přes 50 lidí, a to z loupeží, krádeží, podílnictví, porušování domovní svobody, zneužívání pravomoci veřejného činitele a padělání.
V Berdychově gangu figurovalo kolem 80 lidí, soudy si vyžádaly kolem 200 svědků. 
V říjnu 2006 byl Berdych odsouzen k 9 letům a 9 dnům vězení, celkem si však má odsedět 15 let (dříve odsouzen za únosy k 7 letům vězení, z toho měl již v té době rok za sebou).

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Berdychův gang


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář