Jdi na obsah Jdi na menu
 


Soud s Berdychem: tresty pro policisty

17. 1. 2012

12:36 | 15.1.2007 čtk

 Praha - Soud dnes potrestal dalších 19 lidí spojených s takzvaným Berdychovým gangem. Samotný David Berdych si na verdikt ještě počká.

Hlavní líčení ve sledovaném procesu trvalo téměř rok, před soudem se vystřídalo na dvě stě svědků.

Gang si měl podle soudu ozbrojenými loupežemi přijít na desítky milionů korun. Na jeho činnosti se podíleli i bývalý elitní policisté.

Bývalý příslušník pražského Odboru pro boj s organizovaným zločinem Josef Opava dostal 14 let, jeho kolega Petr Koňařík 12 let. Podle žalobce jeden z organizátorů trestné činnosti, podnikatel Luděk Žalud starší, přezdívaný ministr, dostal 14 let. Podle soudu všichni tři spáchali trestnou činnost ve prospěch zločinného spolčení.

Proti rozsudku se lze odvolat

Berdych se verdikt dozví až později. Jednoho obžalovaného dnes soud zprostil viny, pěti uložil podmíněné tresty. Další údajný člen gangu dostal 11 let vězení, čtyři obžalovaní po deseti letech a jeden osm let vězení.

Hlavní líčení trvalo téměř rok, původně se mělo týkat 36 obžalovaných. Postupně se ale případ z různých důvodů rozpadl do několika samostatných částí.

Od loňského února soud vyslechl přes 200 svědků, často kvůli utajeným informacím bez účasti veřejnosti za zavřenými dveřmi, a přečetl několik desítek tisíc listů.

Dnešní rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat k pražskému vrchnímu soudu.

V obžalobě šlo o trestnou činnost gangu z let 1999 až 2001. Zejména o loupeže, jejichž oběti mnohdy utrpěly vážnou újmu na zdraví, ale také o zneužívání pravomoci veřejného činitele a nedovolené ozbrojování. Při domovních prohlídkách totiž policie objevila nelegálně držené pistole, střely s ocelovým jádrem, laserový zaměřovač či samopal.

30 procent z lupu pro detektivy?

Gang si podle obvinění přišel loupežemi na desítky milionů korun a údajně díky napojení na detektivy, kteří prý dostávali 30 procent z lupu, využíval znalostí policejní taktiky, používal policejní výstroj, výzbroj a padělané doklady. Gang tak podle obvinění mohl například fingovat silniční policejní kontroly a domovní prohlídky.

Žalobce je přesvědčen o tom, že trestnou činnost Berdycha a jeho gangu řídili Žalud starší a Opava. Se Žaludem se podle něj Berdych stýkal od roku 1999, přičemž v listopadu prý Žalud Berdychovi sdělil, že má kontakty s policisty a mohl by zajistit krytí zločinů.

"V březnu 2000 se pak všichni setkali a padla konkrétní nabídka na krytí trestné činnosti za třicet procent a na další pomoc podle potřeby," prohlásil při závěrečné řeči státní zástupce.

Elitní policista Jiří Kaňka podle obžaloby zase za finanční odměnu poskytoval některým obviněným informace z policejních databází a informoval je o stavu vyšetřování jejich trestné činnosti.

 

Náhledy fotografií ze složky Berdychův gang


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář