Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jeden z vůdců Berdychova gangu se oběsil ve své cele

17. 1. 2012

13.3.2009 aktualně
 Jablonec nad Nisou - Jedna z hlavních postav známého Berdychova gangu Jan Zelený spáchal ve věznici v Jablonci nad Nisou sebevraždu. V noci na středu ho dozorci nalezli v cele oběšeného.

Redakci Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí věznice Monika Králová. Přivolaný lékař konstatoval smrt.

"Podle prvního ohledání lékařem neměla na smrti Jana Zeleného podíl žádná jiná osoba. Celou věc jsme předali orgánům činným v trestním řízení a probíhá vyšetřování," uvedla pro Aktuálně.cz Králová. "Teprve, až bude vyšetřování ukončeno, budeme vědět více."

Jan Zelený patřil k hlavním postavám gangu od roku 1997. Účastnil se jedenácti únosů, loupežných přepadení, fiktivních domovních prohlídek a zejména falešných silničních kontrol. Využíval přitom toho, že byl v minulosti dopravním policistou. Ve vězení si měl odsedět 13 let.

Jaký byl psychický stav vězně v posledních dnech, či jestli vězeňská služba měla indicie, podle kterých by mohla sebevraždu předvídat, nechce mluvčí prozatím komentovat.

Stejně tak mluvčí Králová odmítla odpovědět na otázku jak je možné, že mohlo dojít k sebevraždě v jedné z nejstřeženějších českých věznic.

Gang získal jméno po prostředníkovi podsvětí a špiček policie Davidu Berdychovi a je označován jako jeden z nejvážnějších případů organizovaného zločinu u nás. 

Jeho specialitami byly loupeže, přepadení, vydírání bohatých podnikatelů a vraždy. Při svých akcích používali policejní uniformy, výzbroj, a prokazovali se i pravými odznaky a dokumenty.

Obžalováno bylo 36 členů podsvětí i policistů, kteří je kryli a mařili vyšetřování. Ve vězení tak skončili i vysocí detektivové Odboru odhalování závažné obecné kriminality, kteří pobírali třicetiprocentní podíl ze zisku. Celkově si celé společenství údajně přišlo na desítky milionů korun.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Berdychův gang


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář