Jdi na obsah Jdi na menu
 


Členové Berdychova gangu jsou u soudu za loupež století

16. 8. 2013

Aktualně.cz
Praha 
- Městský soud v Praze začal ve čtvrtek rozplétat kauzu takzvané loupeže století, při níž v září 2002 lupiči převlečení za policisty přepadli auto bezpečnostní agentury a ukradli zhruba 154 milionů korun.

Před trestním senátem stanuli členové Berdychova gangu a údajní organizátoři loupeže Tomáš Půta a Maroš Šulej. Proces se týká i dalších dvou mužů, František Hajn je stíhán jako uprchlý a Antonín Saleta byl nedávno zadržen ve Venezuele. Všem čtyřem  hrozí v případě pravomocného odsouzení až patnáctileté tresty vězení.

Loupež se odehrála 16. září 2002 dopoledne. Hajn s nejméně dalšími dvěma lidmi prý tehdy v přestrojení za policisty zastavili pancéřové vozidlo bezpečnostní agentury, když právě vyjíždělo od Citibank na Evropskou třídu v Praze 6. Pod výhružkou výbuchu a se zbraní v ruce pak posádku auta donutili otevřít dveře a přesunout se do přechodové komory auta.

Je to nesmysl, tvrdí obžalovaní

Oba členové Berdychova gangu již dříve prostřednictvím svých advokátů účast na loupeži odmítli. "Půta rezolutně odmítá, že by se tohoto trestného činu dopustil," řekl před časem jeho právní zástupce Jaroslav Ortman.

Bývalý příslušník slovenské policejní zásahové jednotky Šulej podle své bývalé obhájkyně tvrdil, že byl v době loupeže v Irsku, kde pracoval na stavbě. Později tam za ním prý přijel i Půta. "Do Irska jsem odjel 18. ledna 2002," upřesnil Šulej ve čtvrtek před pražským soudem. Dodal, že nechápe, na co by potřeboval v Irsku pracovat s lopatou a docházet pro sociální dávky, kdyby měl miliony z loupeže.

Berdychův gang - Miloš Šulej

Maroš Šulej.

Šulej si před senátem také stěžoval na postup policie. Tvrdil, že kriminalisté ovlivňovali svědky procesu tím, že jim nabízeli různé výhody. Jeho samotného prý několikrát navštívili lidé z ÚOOZ a nabízeli mu za doznání úlevy. "Nejlepší vězení co může být. Měl bych se jako v bavlnce," vypověděl.

Půta před soudem uvedl, že nechápe, jak to na ně mohl někdo hodit. "Nemám s tím nic společného. Neznám pana Saletu ani Hajnu," řekl. Proti němu ovšem stojí jako důkaz pachová stopa, kterou policie objevila ve voze. "Pro to nemám vysvětlení," uvedl Půta s tím, že mu nejprve tvrdili, že našli nedopalek cigarety a později to změnili na pachovou stopu.

Půta se Šulejem již byli v Česku odsouzeni v souvislosti s činností Berdychova gangu. Za účast na zločinech z let 1999 až 2001 jim soudy uložily deset a šest let vězení. Půta také dříve dostal pravomocně roční trest vězení za brutální útok na posádku pražské záchranné služby z roku 2003. Šulej byl již před časem z vězení podmíněně propuštěn. To, že je nebo byl členem Berdychova gangu ve čtvrtek popřel.

Pachatelů bylo víc

Čtvrtečního soudu se zúčastnili obžalovaní Šulej, který dorazil se svou advokátkou. Podle státního zástupce loupež plánoval a zařizoval uniformy a některá vozidla. Půtu v poutech přivedla policejní eskorta, protože si právě odpykává jiný trest. Obžaloba ho viní z plánování akce, sháněl prý i uniformy a zapálil vůz.

Hajn, údajný spolupachatel loupeže, se prý před spravedlností skrývá zřejmě v Dominikánské republice, u soudu byl jeho obhájce. Poslední ze čtveřice, tehdejší pracovník operačního střediska bezpečnostní agentury G4S Saleta, jenž čelí obvinění z pomoci k loupeži, byl před několika dny zadržen ve Venezuele, takže z dosavadního líčení byl prozatím vyloučen.

Zločinu se podle policie účastnili i další lidé, minimálně dva z nich jsou již ovšem po smrti. Jde například o Jana Zeleného, jemuž členové gangu v minulosti přezdívali Malej Honzík. Zelený před soudy často usvědčoval ostatní členy skupiny kolem Davida Berdycha. Dozorci jej v březnu 2009 našli mrtvého ve věznici v Jablonci nad Nisou - Rýnovicích. Podle vyšetřovatelů šlo o sebevraždu.

 

Náhledy fotografií ze složky Berdychův gang


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář