Jdi na obsah Jdi na menu
 


Berdychův gang dostal definitivní tresty

17. 1. 2012

 14:37 | 14.6.2007 čtk

Praha - V první části rozsáhlého procesu s takzvaným gangem Davida Berdycha dnes padly definitivní tresty

 Muži kolem Berdycha a uprchlého Jaromíra Prokopa půjdou za únos a smrt zlatníka Václava Tomana a za loupežná a často ozbrojená přepadení dalších lidí na sedm až 13,5 roku do vězení.

V odvolacím jednání o tom dnes rozhodl pražský vrchní soud, který částečně změnil loňský verdikt středočeského krajského soudu. Třem obžalovaným odvolací soud tresty snížil.

9 let a 9 dní pro Berdycha

Uprchlý Prokop si má místo 14 let odpykat 13,5 roku, v jiné kauze je ještě stíhán za dvojnásobný pokus o vraždu Ivana Jonáka. Berdychovi, který si momentálně odpykává sedmiletý trest za vydírání a přechovávání padělaných peněz, soud potvrdil jako další trest devět let a devět dní vězení.

V projednávané kauze jde o loupeže z druhé poloviny 90. let minulého století, gang si tehdy údajně přišel trestnou činností na víc než 25 milionů korun. Vůdčí osobností byl zpočátku Prokop, hlavní aktéři se poznali v Jonákově discolandu Sylvie, kde pracovali vesměs jako ochranka. Postupně si ale Berdych zformoval vlastní, mnohem rozsáhlejší gang.

Kolem roku 2000 začal gang podle žalobců spolupracovat při páchání zločinů s policií. Elitní detektivové byli ve druhé části procesu zároveň s dalšími členy gangu nepravomocně odsouzeni k vysokým trestům vězení.

Nejvážnější zločin: Vražda zlatníka

Nejzávažnějším zločinem dnes posuzovaného rozsudku je případ z listopadu 1996, který skončil smrtí oběti, od níž chtěli zločinci peníze. Gang se zmocnil zlatníka Tomana v jeho garáži a spoutaného jej v autě unesl.

Obžalovaní tvrdili, že najednou v autě přestal dýchat a hýbat se. Prý se mu snažili poskytnout první pomoc a asi mu nechtíc ublížili.

Podle lékařů však Toman utrpěl zlomeniny lebky, krční a hrudní páteře, hrudní kosti, žeber a trhlinu levé plíce. Podle znalců mohla devastující zranění vzniknout tak, jak popsali utajení svědci. Podle nich i původní obžaloby pachatelé ve snaze vymoci z oběti peníze dali Tomanovi na hrudník prkno, na které najížděli autem.

Když zemřel, Radek Trumpeš shodil Tomanovo tělo ze zalesněného svahu u Slapské přehrady. Krajský soud potrestal obžalované za loupež, vraždu se podle něj prokázat nepodařilo. Podle žalobce se nepodařilo objasnit podíl jednotlivých obžalovaných na smrti zlatníka.

Proti dnešnímu rozhodnutí se již nelze odvolat, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

 

Náhledy fotografií ze složky Berdychův gang


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář