Jdi na obsah Jdi na menu
 


Berdychovci dostali od 8 do 14 let

17. 1. 2012

 19. ŘÍJNA 2006 | TEXT:  BLESKOVĚ, ČTK | FOTO:  ČTK

Praha - Za únos a smrt zlatníka Václava Tomana, za vydírání podnikatelů a za ozbrojená loupežná přepadení mají jít členové jedné skupiny gangu kolem Davida Berdycha a uprchlého Jaromíra Prokopa na osm až 14 let do vězení. Rozhodl tak dnes středočeský krajský soud, který v první části mnohaměsíčního procesu potrestal 12 z celkem 36 obžalovaných. Smrt Tomana nebyla vražda, ale loupež, řekl soud. Nejpřísnější trest dostal Prokop, 14 let, Radek Trumpeš a Michal Puchar po 13 letech, Berdych devět let a devět dnů. Bývalý detektiv Odboru pro boj s organizovaným zločinem (OBOZ) Jiří Žofčín, který byl podezřelý z účasti na jednom z loupežných přepadení, byl zproštěn obžaloby. Proti dnešnímu rozsudku se lze odvolat k pražskému vrchnímu soudu.

V dnes ukončené části hlavního líčení šlo o zločiny z druhé poloviny 90. let minulého století, gang si tehdy údajně přišel loupežemi na víc než 25 milionů korun. Kromě Berdycha, Prokopa, Žofčína, Trumpeše a Puchara se před soudem zpovídali Josef Korbela, Ivan Kopta, Jan Zelený, Petr Hraběta, Roman Bláha, Jiří Večeřa, Simona Mašková a Martin Sýkora. Hlavní aktéři skupiny se seznámili počátkem 90. let v pražském erotickém podniku Discoland Sylvie Ivana Jonáka - Prokop, Berdych, Trumpeš, Puchar i Korbela totiž v discolandu pracovali.

 

 

Druhá část hlavního líčení, která se týká pozdějších let a zahrnuje již údajnou spolupráci podsvětí s elitními policejními důstojníky, má pokračovat od 1. do 28. listopadu. Z první skupiny už usednou na lavici obžalovaných jen Berdych, Trumpeš a Zelený.

Nejzávažnějším zločinem celé obžaloby, který se řešil v dnešní části procesu, je případ z listopadu 1996, který skončil smrtí oběti. Gang se tehdy zmocnil zlatníka Tomana v jeho garáži a spoutaného jej v autě unesl. Podle obžalovaných muž najednou v autě přestal dýchat a hýbat se. Únosci prý zpanikařili, snažili se zlatníkovi poskytnout první pomoc a při tom mu prý asi nechtíc ublížili.

 

 

Podle lékařů však Toman utrpěl zlomeniny lebky, krční a hrudní páteře, hrudní kosti, žeber a trhlinu levé plíce. Utajený svědek původně policii řekl, že pachatelé ve snaze vymoci z oběti peníze dali Tomanovi na hrudník prkno, na které najížděli autem. Trumpeš pak podle obžaloby shodil Tomanovo tělo ze zalesněného svahu u Slapské přehrady.

Berdych si dosud ve vězení odpykával sedmiletý trest za vydírání podnikatele a za přechovávání padělaných bankovek. Také Zelený je už ve výkonu trestu - v jedné z Berdychových předchozích kauz dostal šest let.

 

Náhledy fotografií ze složky Berdychův gang


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář