Jdi na obsah Jdi na menu
 


Berdych dostal pět let natvrdo

17. 1. 2012

 30. ČERVNA 2005 | TEXT:  BLESKOVĚ, ČTK | FOTO:  ČTK

Praha - V první z kauz kolem údajného gangu Davida Berdycha dnes padly definitivní tresty. Jednatřicetiletý Berdych půjde za vydírání podnikatele do vězení na pět let, další muži dostali za vydírání a loupež nepodmíněné tresty od čtyř do 12 let. Pražský vrchní soud tak v odvolacím jednání změnil loňský verdikt městského soudu, který vyměřil Berdychovi 11 let odnětí svobody a jeho komplicům tresty od pěti do 12 let. Výrazné snížení Berdychova trestu je dáno tím, že ho městský soud odsoudil navíc ještě za přechovávání padělaných peněz. Tuto část verdiktu dnes ale odvolací soud zrušil a vrátil k novému projednání.

 

 

Do povědomí veřejnosti se Berdych zapsal podezřením, že šéfoval gangu, který má na svědomí vraždy, loupeže a vydírání bohatých podnikatelů.

 

 

S mafií se spolčili i elitní policisté

 

 

Tato zatím neuzavřená kauza je ojedinělá tím, že se s podsvětím podle vyšetřovatelů spolčili i elitní policejní důstojníci. V největším případu organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky je obviněno 41 lidí. Obžaloba a rozsudek, které dnes zkoumal odvolací soud, vinily Berdycha z toho, že se čtyřmi muži oloupil podnikatele Františka Papaje o 200.000 korun. Policie navíc u Berdycha našla při domovní prohlídce 142 padělků pětitisícovek v celkové hodnotě 710.000 korun, kvůli čemuž mu hrozilo až patnáctileté vězení.

 

 

Přepadení Papaje Berdych popíral

 

 

Podle obžaloby ale společně s Miroslavem Smugalou, Jiřím Marounkem, Antonínem Slezákem a Janem Zeleným předloni v únoru Papaje napadli v Praze 8, když se vydávali za policisty. Muže násilím naložili do auta, kde mu podle obžaloby přiložili k hlavě pistoli a hrozili mu zabitím. Odvezli jej domů, kde jim vydal 200.000 korun. Podle obžalovaných se událost odehrála jinak. Pro peníze, takzvaně za mlčení, se prý za Papajem vypravili po zjištění, že má s komplicem na svědomí loupež v betonárce.Smugala, Zelený a Ladislav Karvay podle obžaloby navíc v říjnu 2001 v přestrojení za policisty zazvonili u bytu v Praze 10 Uhříněvsi. Ženu, jež otevřela, napadli a ukradli 220.000 korun. Karvay a Zelený jsou s Berdychem stíháni i v dosud vyšetřované rozsáhlé kauze zločinů na bohatých podnikatelích.

 

 

Berdych ze bude ještě povídat z únosu

 

 

Berdycha čeká v červenci ještě další líčení u městského soudu. S několikačlennou skupinou se tam zpovídá z únosů tří podnikatelů. Většina obžalovaných patří i k obviněným v největší Berdychově kauze.

 

Náhledy fotografií ze složky Berdychův gang


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář