Jdi na obsah Jdi na menu
 


O čem je kauza Setuza

17. 1. 2012

 16.11.2005 aktuálně

 
Případ Setuza přesně vystihuje, co všechno bylo na ministerstvu zemědělství možné.
 
Největší českou potravinářskou firmu dnes už plně ovládá společnost Český olej spojovaná s kontroverzními podnikateli Tomášem Pitrem a Františkem Mrázkem. Právě tyto lidi premiér Jiří Paroubek v září veřejně obvinil, že destabilizují českou politickou scénu a rozpoutali mediální aféru kolem privatizace Unipetrolu.
 
To ještě ale neměl ani tušení, že o pár týdnů později Pitr s Mrázkem stát ze Setuzy zcela vystrnadí. Český olej měl v Setuze většinový podíl, část (38,3) ale donedávna ovládal stát prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). O tento podíl přišel minulý týden, kdy se naplnil dva roky starý scénář Pitra s Mrázkem.
 
Stát měl totiž za Setuzou pohledávku, která se i s příslušenstvím dosahuje na čtyři miliardy korun. Pitr a Mrázek původně za éry ministra zemědělství Jaroslava Palase připravili plán, podle kterého se pohledávka z konsolidační agentury převede na PGRLF a Setuza se oddluží. Tomu však bránilo ministerstvo financí a tak se podnikatelé pojistili: tajně uzavřeli s Palasem smlouvu, podle níž Český olej plně ovládne Setuzu, pokud stát do letošního léta nevyřeší osud pohledávky. Stát nic nevyřešil a tak podnikatelé uplatnili smlouvu s Palasem a stát jim minulý týden svůj podíl ve firmě převedl. Dohoda přitom nebyla veřejně známá, Pitr s ní vyrukoval teprve před pár dny v Mf Dnes.
 
Pohledávka byla nakonec právě dnes převedena na PGRLF, o jejím dalším osudu bude v příštích dnech jednat ministr zemědělství Jan Mládek.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář