Jdi na obsah Jdi na menu
 


Další Berdychův muž v poutech

17. 1. 2012

 1. BŘEZNA 2005 | TEXT:  BLESKOVĚ, ČTK

Praha - Policie v pondělí zadržela a obvinila dalšího muže, který podle ní patří ke gangu kolem Davida Berdycha, propojeného s elitními policisty. V největším případu organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky je už obviněno 42 lidí, další zřejmě ještě přibudou. Nově zatčený muž je stíhán za pomoc při loupeži a za podílnictví, řekl dnes ČTK důvěryhodný zdroj. Obviněnému hrozí pět až 12 let vězení, nyní čeká na soudní verdikt ohledně vazby. Muž je podle zdroje stíhán kvůli loupeži, za kterou byl už před časem obviněn Berdych s dalšími komplici.

 

 

Podle obvinění v prosinci 2000 přepadli v obci Brázdin na Praze-východ dodávku s cigaretami.

 

 

Kradli, loupili, vydírali a vraždili

 

 

Vůz zastavili v přestrojení za policisty pod záminkou silniční kontroly. Řidiče fyzicky napadli a spoutali. Z dodávky údajně sebrali cigarety a trezor s tržbou. Ačkoli se muž zatčený v pondělí přepadení přímo neúčastnil, podle policie Berdychovi dohodil člověka, který z ukradené dodávky vyřízl zabudovaný trezor s víc než 400.000 korun.

 

 

Také za podílnictví je nový muž stíhán kvůli loupeži, které se podle dřívějšího obvinění dopustila několikačlenná skupina v čele s Berdychem. Jde o událost z ledna 2001, kdy gang podle policie vnikl v policejních uniformách a s pomocí padělaných policejních průkazů do teplického bytu podnikatele, jehož po svázání oloupili o věci za čtyři miliony korun. Prostřednictvím nově obviněného je pak za dva miliony korun rozprodali, přiblížil zdroj.

 

 

S gangem se spolčili bývalí detektivové

 

 

Gang kolem Berdycha má podle obvinění na svědomí vraždy, loupeže a vydírání bohatých podnikatelů. Kauza je zcela ojedinělá podezřením, že se tentokrát s podsvětím spolčili i bývalí elitní detektivové, kteří možná gangu šéfovali. Jsou to důstojníci Josef Opava, Petr Koňařík, Jiří Kaňka a Jiří Žofčín, kteří měli u policie bojovat s organizovaným zločinem, dopravní policista Jiří Železný a expolicista Karel Suchomel, který je ve vězení.

 

 

Členové gangu se podle policie v letech 1996 až 2002 obohatili o desítky milionů korun. Zpočátku byl za hlavního organizátora považován jednatřicetiletý Berdych, kterému v prosinci prvoinstanční soud vyměřil v jiné kauze 11 let vězení. Postupně se ale začaly karty obracet v neprospěch stíhaných policistů. Z organizátorství je totiž obviněn i Opava. Kdo z nich byl ale opravdu hlavou gangu, nelze v této fázi vyšetřování jednoznačně říct.

 

Náhledy fotografií ze složky Berdychův gang


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář