Jdi na obsah Jdi na menu
 


Berdychův gang

17. 1. 2012

 Berdychův gang je označení pro skupinu lidí kolem Davida Berdycha, která za asistence několika vlivných lidí z řad policie provozovala rozsáhlou kriminální činnost na území České republiky, a to zhruba od druhé poloviny 90. let do roku 2004.

Gang měl na svědomí loupeže, přepadení, vydírání a vraždy. Bez problémů je prováděl v policejních uniformách, s policejní výzbrojí, s pravými odznaky a pravými dokumenty, např. pro silniční kontroly nebo domovní prohlídky. Jako od skutečné policie vypadal však každý zásah pouze na začátku, pak začala vyplývat na povrch brutalita zločinců a nic nechápající podnikatel pak byl různými způsoby přinucen vydat peníze a jiné cennosti.

Takovýchto loupeží v policejních uniformách přibývalo a bylo potřeba je objasnit, bylo třeba, aby se nějaká akce nepovedla. Do této akce byl pak vyslán člověk, kterého Berdych a jeho lidi nechali obětovat - policie rychle zareagovala a pachatele zneškodnila. OBOZ tak měl skvělé výsledky.

Aby se přepadení objasnila, byly zakládány zvláštní tajné policejní týmy, o kterých byl však vždy informován OBOZ.

Tresty:

Protože trestná činnost Berdychova gangu byla rozsáhlá, proces byl rozdělen. V první části se vyšetřovaly zločiny, kterých se Berdych a jeho lidé dopustili, když ještě nebyli napojeni na policisty, v druhé půlce pak začalo vyšetřování i s lidmi z OBOZu.

V Berdychově gangu figurovalo kolem 80 lidí, soudy si vyžádaly kolem 200 svědků.

V říjnu 2006 byl David Berdych odsouzen k 9 letům a 9 dnům vězení, celkem si však má odsedět 15 let (dříve odsouzen za únosy k 7 letům vězení, z toho měl již v té době rok za sebou).

V lednu 2007 byl Josef Opava odsouzen ke 14 letům vězení, Petr Koňařík ke 12 letům a Luděk Žalud st. ke 14 letům vězení. Proti rozsudku se odvolali. Jan Zelený, který proti nim svědčil, změnil svoji výpověď. Soudní líčení má pokračovat v prosinci 2007.

Dalším obžalovaným byl detektiv OBOZu mjr. Jiří Žofčin, ten byl však kvůli nedostatku důkazů úplně zproštěn viny.

Mezi dalšími odsouzenými byli: Radek Trumpeš (13 let), Jaromír Prokop (14 let)[, Michal Puchar (13 let), Josef Korbela (11,5 roku), Jan Zelený (11 let), Ivan Kopta (12,5 roku), Jiří Večeřa (12,5 roku), Petr Hraběta (10 let), Roman Bláha (10 let), Martin Sýkora (8 let), Simona Mašková (3 roky podmíněně, 5 let zkušební lhůta). V případu figuruje ještě nejméně 23 dalších lidí souzených v první části procesu.

Dozorci věznice Rýnovice v Jablonci nad Nisou v noci z 10. na 11. března 2009 nalezli Jana Zeleného oběšeného v jeho cele. Údajně spáchal sebevraždu, ale Zelený v minulosti uvedl, že mu někdo vyhrožoval a že má obavy o svůj život.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Berdychův gang


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář