Jdi na obsah Jdi na menu
 


Berdychův gang před soudem

17. 1. 2012

 1. ÚNORA 2006 | TEXT:  BLESKOVĚ, ČTK | FOTO:  ČTK

Praha - Středočeský krajský soud dnes po několikaměsíční přípravě organizačních a přísných bezpečnostních opatření zahájil proces s údajně mimořádně nebezpečným gangem kolem Davida Berdycha. Případ nechvalně proslul propojením podsvětí s elitními policejními detektivy a kvůli rozsahu a závažnosti je přirovnáván k několik let staré kauze takzvaných orlických vražd. Soudu se netradičně účastní dva žalobci.Největší soudní síň v Praze, kde byl v roce 1950 veden vykonstruovaný proces s Miladou Horákovou, dnes pojala přes sto lidí. Jen na lavici obžalovaných usedlo 33 lidí, další tři muži se skrývají v cizině. Čtyřiadvacet lidí přivedla vězeňská eskorta, protože jsou buď ve vazbě, nebo si ve vězení odpykávají trest za jinou kriminalitu. Do lavic, které obvykle slouží veřejnosti, byli usazeni evidentně podle předem daného zasedacího pořádku. Dvaatřicetiletého Berdycha přivedli jako posledního.Mužům obžalovaných z vraždy hrozí až výjimečný trest vězení, za loupeže až 15 let odnětí svobody.

 

 

Někteří advokáti zůstali stát

 

 

Na obžalované dohlížely tři desítky příslušníků vězeňské stráže. Přibližně stejný byl i počet obhájců, pro mnohé nezbylo místo k sezení, a musely se shánět židle. I přesto ale nakonec někteří advokáti zůstali stát. "Nic jiného tady nevymyslíme, ještě se budeme snažit sehnat další židle," konstatoval předseda senátu Petr Franc. Větší soudní síň není v Praze a zřejmě ani jinde v republice, uvedl.

 

 

"Prosím, než si ty tváře zapamatujeme, aby se každý před svým projevem představil a aby k tomu obhájci přidali, za kterého jsou obžalovaného," žádal přítomné Franc od stolu, na kterém se vršily hromady spisu. Upozornil, že v případu figurují utajení svědci a že při výsleších například policistů bude možná muset kvůli utajovaným skutečnostem vyloučit z jednání veřejnost. Pak ještě Franc zamítl protest obhájce, kterému se nelíbilo, že jeden ze dvojice státních zástupců má na sobě talár v soudcovské barvě, čímž se podle něj pasoval do role soudce.

 

 

Rekordní případ v Česku

 

 

Když Franc dočetl nároky poškozených, kteří se připojili k trestnímu řízení kvůli vymožení škody, začal státní zástupce Tomáš Milec předčítat rozsáhlou obžalobu, která má 34 bodů. Skončil po půldruhé hodině. Novinářům pak řekl, že podle něj se v Česku zatím tak rozsáhlý případ závažné násilné kriminality - mnoha loupeží a vraždy - dosud nesoudil.

 

 

V obžalobě jde o zločiny v letech 1995 až 2001 na různých místech republiky, zejména však v Praze. Gang, možná dokonce zločinné spolčení, má podle obžaloby na svědomí vraždu, asi dvě desítky loupeží, únosy a vydírání bohatých podnikatelů, které prý mnohdy přepadli a unesli v přestrojení za policisty. "Přepadávali osoby, o kterých měli informace, že mají velký majetek, nebo že budou v danou chvíli přepravovat velký majetek," uvedl Milec.

 

 

51 osob možná není konečné číslo

 

 

Členové gangu navíc při fingovaných dopravních kontrolách v policejních uniformách přepadali kamiony, které převážely peníze nebo jiné cenné věci. Někdy šlo o náklad finské vodky, jindy cigaret či značkové elektroniky. Někteří z obviněných jsou stíháni i za nedovolené ozbrojování.

 

 

Vyšetřování kauzy začalo předloni v září, kdy byla při akci Uniforma pozatýkána a obviněna větší část podezřelých, přičemž v současné době je obžalováno či stíháno celkem 51 lidí údajně patřících k Berdychovu gangu. A další možná ještě přibudou. Kauza je ojedinělá propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli u policie bojovat s organizovaným zločinem. Gang, který se obohatil možná až o víc než stovku milionů korun, využíval díky napojení na detektivy znalostí policejní taktiky, používal policejní výstroj, výzbroj a padělané doklady.

 

Náhledy fotografií ze složky Berdychův gang


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář