Jdi na obsah Jdi na menu
 


Berdychův gang řídili detektivové?

17. 1. 2012

 30. ČERVNA 2005 | TEXT:  BLESKOVĚ, ČTK | FOTO:  ČTK

Praha - Údajný gang okolo Davida Berdycha mohl bez problémů odposlouchávat policii. Informuje o tom dnešní Právo s odvoláním na dokumentaci, která se vztahuje k obvinění pražského kriminalisty Jiřího Kaňky. Kaňka podle deníku zajišťoval pro Berdycha a jeho společníky policejní stejnokroje, různé součástky policejní výzbroje a výstroje včetně radiostanice umožňující odposlech policejních komunikačních systémů. Berdychův gang má podle obvinění na svědomí vraždy, loupeže a vydírání bohatých podnikatelů. Kauza je ojedinělá zejména podezřením, že se s podsvětím spolčili i bývalí elitní detektivové a možná skupině i šéfovali.

 

 

Obvinění důstojníci Petr Koňařík a Josef Opava zase lidem kolem Berdycha poskytovali informace o průběhu vyšetřování jimi páchané trestné činnosti, za což dostávali podíl na lupu. Informace byly použity k maření vyšetřování.

 

 

Právo píše, že podle nejmenovaného pracovníka Inspekce ministra vnitra museli mít Opava s Koňaříkem komplice na odboru násilí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu s přístupem k tajným informacím.

 

 

Členové gangu se podle policie v letech 1996 až 2002 obohatili o desítky milionů korun. Podle obvinění v přestrojení za policisty přepadli a unesli asi 14 podnikatelů, dva prý zavraždili. Navíc při fingovaných dopravních kontrolách přepadali kamiony.

 

 

Zpočátku byl za hlavního organizátora považován Berdych, kterému loni v prosinci prvoinstanční soud vyměřil v jiné kauze 11 let vězení. Postupně se ale začaly karty obracet i v neprospěch stíhaných policistů.

 

Náhledy fotografií ze složky Berdychův gang


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ÚOOZ

(grace, 26. 6. 2012 12:34)

Výše uváděnou zkratku jsem si v té době překládala pro vlastní potřebu jako Útvar pro Ochranu Organizovaného Zločinu.